Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

MINISTERSTWO ZARABIA CENNE DEWIZY

W rozmowie z redakcją „WPROST” (nr 21/2000, „Fałszywe recepty”) minister gospodarki p. Janusz Steinhof powiedział m.in., że „... każda złotówka wydana na promocję naszych towarów zwiększa eksport o sześć złotych.” Tę myśl redakcja ujęła w ramkę i wyeksponowała w tekście wywiadu, uznając najwidoczniej, że trudno o bardziej przekonujący argument na rzecz przedsięwzięć promocyjnych. Istotnie, na pierwszy rzut oka rzecz przedstawia się atrakcyjnie: każda zainwestowana w promocję złotówka daje zwrot w postaci 6 złotych eksportu – zarabiamy, niewielkim nakładem, 5 złotych. Po namyśle przychodzi jednak refleksja, że produkcja wyeksportowanych dóbr musi przecież kosztować. Jeśli przyjąć, że koszty eksporterów wynoszą 90 procent ceny sprzedaży, to cała operacja zamyka się, niestety, saldem ujemnym. Strona polska – jak się niegdyś mawiało – na którą składają się eksporterzy i podatnicy finansujący promocję, ponosi koszty produkcji – 5 złotych i 40 groszy – i koszty promocji – 1 złoty: razem 6 złotych 40 groszy. Jej przychód to 6 złotych wpływów z eksportu. Strata wynosi zatem 40 groszy, co stanowi 6,7 procent wartości sprzedaży. Dla porządku dodajmy, że rentowność produkcji w sektorze przedsiębiorstw wynosi w Polsce nie 10 procent, lecz zaledwie 1 procent (dane GUS za rok 1999).

Nie sadzę, żeby w Ministerstwie Gospodarki nie przeprowadzono powyższego prostego rachunku. Jeżeli mimo to minister uważa, iż warto wydawać publiczne pieniądze na promowanie eksportu, to dlatego – przypuszczam – że dzięki temu Polska może i traci złotówki (a właściwie 40 groszy), ale zyskuje „cenne dewizy”. W podświadomości pokolenia, którego pogląd na świat ukształtował się w Polsce Ludowej, a do którego wraz z panem Ministrem mam zaszczyt się zaliczać, pojęcie „cennych dewiz” zajmuje pozycję szczególną. Przez dziesiątki lat dewizy były w Polsce nie tylko cenne, w istocie były bezcenne. W tamtych czasach przeciętne wynagrodzenie równowartości 30 dolarów pozwalało utrzymać rodzinę, mieszkanie, samochód i jeszcze, niekiedy, to i owo odłożyć. Nic przeto dziwnego, że dewizy otaczano swoistym kultem, tym bardziej, że niektóre dobra w ogóle nie były za

złotówki dostępne. Dopiero reforma monetarna Leszka Balcerowicza z przełomu lat 1989/90 zredukowała tę absurdalnie wysoką siłę nabywczą walut obcych do rozsądniejszych rozmiarów. Dzisiaj nikt – świadomie – nie wymieniłby równowartości swojego dziennego wynagrodzenia na jednego dolara (ponieważ można zań kupić co najwyżej dwa bilety tramwajowe). Ale w podświadomości ciągle żywy jest, dzisiaj już niczym nieuzasadniony, ów bałwochwalczy stosunek do zachodnich środków płatniczych, którego drugą stronę stanowi przecież lekceważenie i brak szacunku dla waluty własnej. To z tego powodu akceptuje się stratę 40 groszy, pod warunkiem, że w zamian dostaniemy do dyspozycji jakąś – mniejsza o to jak wielką – ilość „cennych dewiz”.

Krzysztof Dzierżawski 

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...