Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Emigracja za świętym spokojem, czyli przepraszam, czy tu prześladują?

 

Andrzej Przybyło, prezes firmy AB zajmującej się dystrybucją sprzętu komputerowego, RTV/AGD, zabawek i czego dusza zapragnie z krainy 70 tysięcy produktów, którymi jego firma handluje, przyznał, że „w praktyce dużo łatwiej robić biznes w dowolnym kraju niż w Polsce”. Nieprawdziwy jest upowszechniany pogląd o nie wiadomo jakich kosztach funkcjonowania firmy za granicą, z którym rozprawił się, mówiąc, że „niektórzy odradzali, argumentując, że wyjście za granicę to na początku duże koszty i ryzyko niepowodzenia. Ale w praktyce okazywało się, że to nie problem w porównaniu z represyjnym system podatkowym w Polsce i złym prawem”. 

Nikt nie może być pewny swojej sytuacji w Polsce, jeżeli chodzi o podatki, ani zwykły obywatel, ani tym bardziej przedsiębiorca. Stan niepewności i permanentnej walki, nie tylko o swoją rację, ale też o rację bytu, sprawia, że przedsiębiorcy, tak jak do niedawna, szukający pracy, wybierają emigrację. 

Nie jest to sprawa niższych podatków, ale przede wszystkim tego, czego przedsiębiorca podejmujący cały czas ryzyko nie ma we własnej ojczyźnie, czyli zwykłego świętego spokoju. Brak dodatkowego stresu i niepewności, jak zachowa się urzędnik w takim czy innych organie rządu albo samorządu, jest już wartością, za którą można nawet dodatkowo zapłacić tak jak za to, żeby być zdrowym. Mimo że organizuje się plebiscyty na najlepiej funkcjonujący urząd, to administracja nie została po „obaleniu” systemu zmieniona na świadczącą usługi na rzecz obywateli. Nadal w III RP, jak w PRL, obywatel jest ciągle tym samym petentem, a nie klientem, tak jak w sektorze prywatnym. Nie ma żadnej przeszkody ani powodu, dla którego administracja nie mogłaby obsługiwać nas tak, jak w sporej już części firm prywatnych, które zabiegają o nasze pieniądze. Administracja, jak by nie było, też 

utrzymywana jest z naszych, a nie tzw. budżetowych, pieniędzy, które pochodzą przecież z zapłaconych przez nas podatków. Nic dziwnego zatem, że irytacja, złość i dojmujące poczucie bez powodu marnowanego czasu sprawiają, że nasza obecność w urzędzie przypomina los bohatera powieści Proces Franza Kafki - Józefa K. Dlatego też tak często funkcjonowanie urzędów w III RP porównuje się ze światem Procesu, stwierdzając, że sytuacja jest jak z Kafki albo Mrożka, czyli jawnie absurdalna.  Mimo już ćwierćwiecza od zmiany systemu, nie ma poważnej propozycji politycznej, a tym bardziej projektów zmiany funkcjonowania administracji publicznej, czyli rzekomo naszej. 

Cyfryzację administracji trzeba uznać za tzw. nakładkę na system, nie sensowny plan zmieniający jej funkcjonowanie na rzecz obywateli. Przenoszenie w skali jeden do jednego mitręgi biurokratycznej do Internetu, a przy okazji dokładanie nowych wymogów i formularzy, bo o wiele łatwiej jest to dziś zrobić w dobie powszechnej komputeryzacji, nie jest zmianą jakościową. Zamiast tej koniecznej zmiany potrzebnej do dobrego zarządzania instytucjami publicznymi, które mają służyć, a nie ciemiężyć obywateli, nowe/odrodzone partie proponują nam aż głosowanie w wyborach przez Internet. Jeżeli nowoczesna Polska sprowadza się do dołożenia Internetu do tego, co źle funkcjonuje, to, jak pokazuje sprawa z liczeniem głosów, można było liczyć ręcznie, byle sprawnie. 

Miarą wymierzonej w obywateli nowoczesności i cyfryzacji było masowe ustawianie fotoradarów, a dziś wyznaczenie policji przez ministra infrastruktury - jak w centralnie planowanej gospodarce socjalistycznej – z góry określonej liczby mandatów dla kierowców i pieszych. W dokumencie rządu państwa, jak by nie było ciągle demokratycznego, napisano, że policja ma:
 „ujawnić” więcej niż 420 tys. wykroczeń popełnionych przez pieszych,
 „ujawnić” więcej niż 38 tys. wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych,
 „ujawnić” więcej niż 1,7 mln wykroczeń kierujących nieprzestrzegających przepisów dotyczących prędkości. Nie ma większego znaczenia, że po publicznym wyjawieniu tych informacji, niepozostawiających złudzeń co do służebnego charakteru rządzących oraz podległej im administracji, oficjalnie 

„odstąpiono” od realizacji, bo w ramach obowiązującego systemu obywatel jest z definicji nie tylko podejrzanym, ale też przestępcą, którego póki co jeszcze nie przyłapano. 

W peerelowskim kryminale - nota bene powstałym z inspiracji organów ścigania – główny bohater rzuca przekornie na komisariacie milicji pytanie „przepraszam, czy tu biją?”. Dziś po wejściu do urzędu niestety ciągle równie dobrze można spytać, „przepraszam, czy tu prześladują?”.

Andrzej Sadowski 

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...