Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Andrzej Sadowski o bańkach spekulacyjnych

Bańki będą powracać niczym huragany - Andrzej Sadowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej

- Można spekulować nawet na tym, czego nie ma, jak w początkach giełdy londyńskiej, gdy oferowano akcje firm zajmujących się technologiami, które ludzkość opanowała wieki później - mówi Andrzej Sadowski, ekonomista, prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Rzeczpospolita: Istnieją obawy, że bitcoin okaże się kolejną bańką giełdową. Kiedy narodziła się spekulacja?

Andrzej Sadowski: Jest stara jak nasz świat. XVII-wieczna bańka spekulacyjna związana z cebulkami tulipanów doczekała się nawet filmu „Tulipanowa gorączka“. Nadzwyczajny zysk rozpalał umysły i odbierał trzeźwość osądu, dlatego m.in. cebulki tulipanów zyskiwały niebotyczne ceny, jak dziś kryptowaluty oraz dodrukowywane pieniądze bez realnego pokrycia w rzeczywistej produkcji.

Na czym poza tulipanami spekulowano na giełdach?

Na wszystkim. Właściwie przedmiot spekulacji tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia, bo można spekulować nawet na tym, czego nie ma, jak w początkach giełdy londyńskiej, gdy oferowano akcje firm zajmujących się technologiami, które ludzkość opanowała wieki później. Wystarczy, że stworzy się przekonanie osiągnięcia nieprawdopodobnego zysku, by ludzie, jak w Londynie, wyszli na ulicę i demonstrowali, aby sprzedać im przynajmniej po jednej akcji. I tak jest z kolejnymi spekulacjami, które co jakiś czas pojawiają się na dowolnych rynkach: czy to nieruchomości, srebra, złota, franka szwajcarskiego, czy też kryptowalut. Nie ma znaczenia, czy to jest tulipan czy akcje Kanału Panamskiego. Bańki niczym huragany będą się pojawiać co jakiś czas na świecie. Obywatel, który zapragnął być kowalem własnego zysku, i to bez kwalifikacji, nie ma szans ze zorganizowanymi instytucjami, które je tworzą. To zwykły hazard, gdzie na koniec wygranym jest ten, kto prowadzi kasyno, oraz nieliczni, którzy potrafią w odpowiednim momencie poskromić swoją chciwość i wycofać się w porę.

Dlaczego zatem ludzie wciąż dają się wciągać w inwestowanie w bańki giełdowe?

To wina marnej edukacji publicznej. Takich zdarzeń nie ma w Szwajcarii, gdzie obywatele niejednokrotnie w referendach okazywali swój obywatelski rozsądek, głosując czy to przeciwko wydłużeniu tzw. bezpłatnych urlopów, czy przeciwko tzw. bezpłatnej służbie zdrowia, bo wiedzieli, że na koniec i tak sami za to zapłacą. Gdybyśmy mieli taki poziom edukacji publicznej jak Szwajcarzy, to nie byłoby sytuacji, w których obywatelom wmawia się, i to skutecznie, że mogą liczyć na nieprawdopodobny zysk czy – jak w reklamach obligacji rządowych – zysk bez ryzyka.

 

Źródło: http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/171219468-Sadowski-Banki-beda-powracac-ni...

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...