Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Jan Winiecki, „Jak zrobić program masowej prywatyzacji, nie realizując niemal żadnych istotnych jej celów (Doświadczenia polskiego PPP)”

Załącznik: 
Do druku

W artykule pt. Jak zrobić program masowej prywatyzacjii, nie realizując niemal żadnych istotnych jej celów, Jan Winiecki opisuje zarówno zależności historyczne, jak i polityczne, które miały wpływ na niekorzystny finalnie kształt Programu Powszechnego Prywatyzacji (PPP). Zdaniem autora szanse by, PPP stał się katalizatorem zmian systemowych, zaprzepaścił dwuletni spór o model prywatyzacji. Spór toczyli rządowi zwolennicy prywatyzacji za pośrednictwem rządowej sprzedaży akcji ze zwolennikami prywatyzacji tworzącej przedsiębiorstwa samorządowe (wywodzącymi się z obozu „Solidarności”). Kompromisowym rozwiązaniem miała być prywatyzajca obywatelska. Biorąc pod uwagę byłą Czechosłowację, gdzie taki model prywatyzacji zyskał szerokie poparcie społeczne, na podobny efekt liczono w Polsce. Ciagła „propaganda antyprywatyzacyjna” sprawiła jednak, że opinia publiczna stała się niechętna takim zmianom. Ustawa o prywatyzacji z 13 lipca 1990 roku uchwalona za rządów premiera Mazowieckiego nadała prawo decydowania o rozpoczęciu prywatyzacji menedżmentowi, radzie pracowniczej i w pewnym zakresie organom założycielskim. Rola państwa została sprowadzona do możliwości dysponowania majątkiem przedsiębiorstwa. Jednakże w listopadzie 1990 r.oku rząd premiera Mazowieckiego ustąpił, a po utworzeniu nowego rządu kierowanie Ministerstwem Przekształceń Własnościowych objął Janusz Lewandowski, jeden z autorów koncepcji prywatyzacji obywatelskiej. Mimo to prace nad programem powszechnej prywatyzacji przebiegały wolno, a pierwsze propozycje przedstawiono dopiero latem 1991 roku, czyli dwa lata po rozpoczęciu zmian systemowych. Zdaniem Jana Winieckiego właśnie w ciagu tych dwóch lat: zaprzepaszczono szansę uczynienia z prywatyzacji powszechnej instrumentu poparcia politycznego dla procesu przemian w ogóle a PPP stało się jedynie dodatkowym źródłem konfliktów. W swoim artykule Jan Winiecki wytyka szczegółowo wady Programu Powszechnej Prywatyzacji, stwierdzając, że program nie realizuje celów ekonomicznych ani publicznych celów politycznych i jest raczej obciążeniem niż źródłem poparcia dla tranformacji. Aspekty pozytywne? W podsumowaniu Jan Winiecki pisze: Dobrze, że program zbliża się do startu. Lepiej, rzecz jasna, że będziemy mieli w przypadku objętych programem firm do czynienia z prywatyzacją taką, jak jest (tj. z PPP), niż gdyby firmy miały pozostać państwowe. Lepiej też, że jest to prywatyzacja taka jaka jest, niż prywatyzacja poprzez spółki pracownicze. Ale na tym lista korzyści się kończy.

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...