Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Miejsce Polski w ramach e-Europa Czy już utraciliśmy szansę?

W tezach mojego wystąpienia, które państwo otrzymali zaczynają się one kwestią źródeł sukcesu polskiej gospodarki. Powiedzenie o tym, uważam za kluczowe do rozważań o miejscu E-Polski w E-Europie. Upływa już jedenaście lat od zmiany ustroju gospodarczego w naszym kraju. Czas ten daje perspektywę pozwalającą na próbę wyjaśnienia fenomenu ówczesnych wydarzeń i ich późniejszych konsekwencji. Są one wskazówką do odpowiedzi na pytanie Czy Polska skorzysta z tej szansy czy raczej czy już utraciliśmy szansę?

Ogrom zmian jakie się dokonały w naszym kraju najlepiej ilustrują pokazywane w telewizjach przy różnych okazjach kroniki filmowe z tamtych lat i materiały dokumentalne. Zresztą część z państwa doskonale pamięta przygnębiająca szarość miejskiego krajobrazu, puste sklepowe półki, kartki na wódkę i benzynę. Cała ta polska codzienność końca lat osiemdziesiątych zniknęła jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ta nieprawdopodobna metamorfoza powinna zasłużyć w historii gospodarczej dwudziestego wieku na miano “cudu gospodarczego”, na równi z tym co się wcześniej stało w zachodniej części Niemiecu progu lat pięćdziesiątych, czy nieco później we Włoszech. Pamiętajmy, że Polska – w przeciwieństwie do Czechosłowacji i Węgier - dokonywała przeobrażeń nie mających precedensu. Jako pierwszy kraj na świecie przeprowadzał praktyczny dowód na twierdzenie,że socjalizm jest najdłuższą i najkosztowniejszą drogą do kapitalizmu.

Przedsiębiorczość i odwaga polityczna

Istotą reform było uwolnienie tkwiącego w polskim społeczeństwie kapitału przedsiębiorczości, bezlitosna likwidacja najgorszych patologii gospodarki planowej i – wreszcie – stworzenie makroekonomicznych warunków pozwalających na funkcjonowanie rynku. Symbolem zmian co prawda stał się wicepremier Leszek Balcerowicz, ale nie był on jedynym bohaterem tamtej (kontr)rewolucji gospodarczej. Zbiorowym bohaterem były obok niego rzesze ludzi bezimiennych, podejmujących ryzyko pracy na własny rachunek, z entuzjazmem wykorzystujących nowe możliwości. Fenomenem tylko Polsce właściwym były występujące równocześnie: polityczna determinacja Leszka Balcerowicza, niewahającego się skazać na upadek całych niewydolnych sektorów dawnej gospodarki (co pozwoliło zaoszczędzić trwonione przez nie zasoby), oraz żywiołowość z jaką wypełniona została owa przestrzeń wolności otwarta w 1989 roku. Miarą różnic w tym zakresie między Polską i Republiką Czeską niech będzie wskaźnik bezrobocia w 1993 roku, w Polsce wynoszący blisko 16 proc., w Czechach tylko 3 proc., (jak wysoka temperatura) ilustrujący jak bardzo zachowawczą politykę gospodarczą – przy całej wolnorynkowej retoryce – prowadził Vaclaw Klaus i jak głębokie zmiany zaszły w tym czasie u nas. W skali mikroekonomicznej różnice w wykorzystaniu otwierającej się wolności gospodarczej można było obserwować w przygranicznych miastach porównując np. Cieszyn i Czeski Cieszyn czy Świnoujście czy Ahlbeck. Tu – miasta tętniące życiem, pełne gospodarczego wigoru; tam – ospałość, martwota i gospodarczy marazm. Pełna treść publikacji znajduje się w poniższym załączniku.

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...